O pravé australské přírodě a studiu biologie na univerzitě v Townsville s Richardem

O pravé australské přírodě a studiu biologie na univerzitě v Townsville s Richardem

Richard si pro své studium vybral neobvyklý Townsville. Austrálii si už za dva roky pořádně zamiloval. Viděl tropické pralesy na severu, pouště ve vnitrozemí, eukalyptové lesy na jihu, nejkrásnější pláže světa a korálové útesy Pacifiku. V článku se dozvíte zajímavosti o jeho životě v Austrálii.




Proč ses rozhodl vycestovat za studiem přímo do Austrálie?

První podnět asi přišel z TV sledováním dokumentárních seriálů o zvířatech žijících u protinožců. Další větší podnět přišel od mé nevlastní sestry, která v té době žila v Perthu a vyprávěla o Austrálii jako o pohádkové zemi. Později na gymplu jsem se rozhodoval co dál s mým životem. Jelikož jsem měl to štěstí, že moje rodina mě mohla finančně podpořit, tak jsem se rozhodl, že své nadšení pro přírodu posunu na univerzitu v Austrálii. Začal jsem tedy dělat průzkum ohledně možností a narazil jsem na agenturu G8M8, která mi pomohla s vyřízením studentských víz a dala mi užitečné informace. Jedna z nejsilnějších vzpomínek je pro mě výhled z letadla na Austrálii pode mnou a ten pocit, že to o čem jsem snil se ve skutečnosti děje (ten pocit se asi ani nedá popsat slovy, nejvyšší stav euforie je slabé přirovnání tomuto pocitu).


Takže ve zkratce, hlavní důvod, proč jsem se rozhodl pro Austrálii, je ten, že Austrálie byla vždy mým snem a měl jsem odvahu i prostředky na to, abych to zrealizoval. Hodně lidem to ego nedovolí, ale já osobně se nestydím přiznat, že bez podpory a financí mých rodičů bych nebyl tam, kde jsem teď, za což jim chci tímto už asi po sté poděkovat, pokud to budou číst.


Jaké byly tvé začátky u protinožců? Co bylo nejtěžší?

Pokud vezmu v úvahu první dny, tak ani nevím, kde začít. Agentuře G8M8 jsem nesmírně vděčný za špičkový zákaznický servis, který mi pomohl v hodně situacích, ale prakticky od momentu, kdy jsem poprvé přistál v Austrálii, jsem kopal sám za sebe a na všechno jsem musel přijít sám. Můj semestr začal během 2 - 3 dní a během této doby jsem si musel vybrat své předměty, aktivovat si bankovní účet, zařídit si ubytování, zjistit, jak jezdí spoje, atd. Nic světoborného, samozřejmě, ale pro 19letého kluka s průměrnou angličtinou a silným přízvukem, který neměl zkušenosti s pobytem v zahraničí na druhé straně světa, to bylo docela náročné. Vycestování do Austrálie byla pro mě velká výzva, ten progress, který jsem viděl sám na sobě, mi dával energii a stále mě motivoval vpřed. Také jeden z klíčových faktorů je povaha člověka. Pokud je člověk stydlivý a introvert, tak mu to velmi nehraje do karet, protože pomoc je na každém rohu - člověk se jen nesmí bát o ni poprosit. Jak se říká, začátky jsou nejtěžší. Když se na ty dny zpětně podívám, tak mi to přijde jako běžný den v přítomnosti.



Zažil si nějaký kulturní šok, na co sis dlouho zvykal? 

Na australský styl života jsem si zvykl rychle. Koneckonců, všechno je to tatáž západní kultura. Člověk si ani tak nezvykne jako spíše adaptuje na některé věci. Například Australané obecně jsou strašní bordeláři (alespoň z mé zkušenosti). Také mají často dost tvrdý kořínek. Když se nad tím zamyslím, tak největší kulturní šok byl asi samotný Townsville a lidé v něm. Malé město, ve kterém není nic a je plné "Bogan" = sedláků. Nesnáším ho, ale zároveň ho mám určitým způsobem rád. S Australany jsem měl velmi dobré zkušenosti, ale zároveň jsem měl možnost poznat lidi, kteří měli úplně dno charakteru. Všude může člověk narazit na dobré i špatné lidi, je třeba si jen určit, s kým se chce člověk stýkat a s kým ne.


Jaký obor aktuálně studuješ na univerzitě? A jak probíhá vyučování?

Začal jsem se studiem bakaláře mořské biologie. Zbožňuji přírodu a myslel jsem si, že studovat tento obor bude super. Koneckonců, kolik lidí na Slovensku chce studovat mořskou biologii? Pravděpodobně nikdo. Na druhé straně, v Austrálii, asi polovina Australanů. Obor je to sice zajímavý a možnost učit se ho na jedné z nejlepších univerzit pro tento obor je super, ale když se chce člověk později zaměstnat v tomto oboru - tam nastává problém. Proto jsem změnil svůj obor na kultivování vodních organismů "aquaculture". Mnoho dobře placených pozic se vztahuje k tomuto oboru, je to zároveň kompromis, jak zůstat v kontaktu s přírodou a zároveň být dobře placený. Vyučování probíhá podobně jako na Slovensku. Přednášky, praxe a tutoriály. Člověk si jen musí zvyknout na systém, který tu je.




Není studium na univerzitě náročné?

Mnoho lidí si podle mě myslí, že jazyk je největším problémem. Pro mě byla změna studia z češtiny do angličtiny nejmenším problémem. Zorientovat se v univerzitním systému v Austrálii bylo pro mě náročné. Člověk se chce dozvědět jednu věc a dozví se nových 5, přičemž stále neví to, co chtěl vědět. Než jsem se úplně zorientoval v systému, tak jsem byl ve druhém ročníku a také kvůli tomu jsem první semestr propadl ze dvou předmětů, což nebyl zrovna nejlepší pocit. Jsem tu už přes 2 roky a stále se dozvídám nové věci ohledně univerzity. Velmi mi pomohli kamarádi, kteří měli širší přehled než já. Opět tímto apeluji na bod, který jsem již zmínil, pomoc je na každém rohu, jen se třeba zeptat.


Většina studentů se rozhodne svůj pobyt strávit ve velkoměstech jako Sydney, Melbourne, Brisbane, ale ty ses rozhodl jít do menšího města Townsville, na základě čeho sis vybíral lokalitu?

Mé rozhodnutí pro Townsville bylo na základě univerzity. Před odletem jsem ani nevěděl, kde Townsville je - a popravdě, ani většina velkoměstských Australanů to neví. Jsem rád, že jsem tu měl možnost poznat Austrálii jako takovou a ne jen to pozlátko metropolí. Posuzovat, jaká Austrálie je na základě zkušeností ze Sydney / Brisbane / Melbourne je jako říct, že zbožňuji Slovensko, ale byl jsem jen v Bratislavě.


Jak vypadá tvůj běžný den v Townsville? 

Dá se říci, že každý den je jiný. Záleží, kolik věcí musím v daný den udělat, ale pracovní dny se zaměřuji hlavně na studium. Když mám čas, tak ho většinou věnuji přítelkyni nebo s klukama vezmeme auta a jdeme do terénu, na ryby, fotografovat (hlavně plazy) nebo opravuje akvária, které pak prodáváme. Večer nějaký ten Netflix a spát. O víkendech pracuji v noci a pak polovinu dne prospím, takže se toho moc neděje. Jsem dost aktivní člověk a nerad sedím dlouho na jednom místě. Nějaký pravidelný harmonogram nemám, jak říkám každý den je jiný.



Bylo těžké najít si práci? Čím se momentálně živíš?

Vzhledem k tomu, jak je Townsville malé město, byl to dost problém. Rozdal jsem možná 50 životopisů a nakonec mě vzali do jednoho baru jen proto, že tam kamarád pracuje také. Pracuji pátky a soboty od zhruba 9 večer do 4 ráno. Není to sice ideální job, ale stačí na pokrytí základních výdajů plus něco i ušetřím bokem. Také jsme super kolektiv, což je velké plus. Další věc, která mě živí, je oprava akvárií, což jsem již zmínil výše. V podstatě s kamarádem kupujeme poškozená akvária, která opravíme a následně prodáme. Občas, pokud jde o nějaký zajímavý projekt, pracuji dobrovolník, čímž si získám užitečné kontakty a nějaký ten skill do životopisu.


Čím tě Austrálie nejvíce překvapila?

Hodně věcmi. Těžko říci, zda bylo něco, co mě nejvíce překvapilo. Velmi příjemným překvapením byla iniciativa lidí, se kterými jsem denně v kontaktu. Velmi progresivní lidé, kteří makají a mají potenciál to někam dotáhnout. To je něco, co jsem na Slovensku tak často neviděl. Častokrát mě překvapily až nesmyslné zákony, které zde jsou, hlavně co se týče dopravy, a s tím i nehorázné ceny pokut. Také mě dost překvapil fakt, že korálová bariéra je vzdálena alespoň hodinu lodí a není hned na pobřeží. Další příjemné překvapení je, že mnohem více lidí zde má povědomí o důležitosti ochrany životního prostředí a lidé, alespoň tady v severním Queenslandu, jsou více spjati s přírodou.




Popiš nám ve zkratce svůj nejzajímavější zážitek z Austrálie.

Těch by bylo hodně. Každé dobrodružství přinese nové zážitky. O některých by bylo asi nevhodné psát v tomto interview, ale například jednou kamaráda při focení kousl jedovatý had kolem 2 v noci asi 50 km od nemocnice - to byl dost zajímavý zážitek, ale vše dobře dopadlo. Celkově většina zážitků, které mají pro mě nějakou pamětní hodnotu, jsou spjaty s přírodou. Pak tam už jen dodat nějaký rušivý element jako např. nečekanou změnu počasí nebo nečekané posezení na krajnici dálnice o 3 ráno na židlích, když jsme čekali na odtahovku pro kamarádovo auto, které vzal "do terénu". Jak říkám, těch zážitků bylo mnoho a některé jsou velmi zajímavé. 


Měl jsi možnost zažít tu pravou "divokou" Austrálii?

95 % Austrálie je to, co lidé z měst nazývají "divokou". Většina lidí (překvapivě i mnoho Australanů) si myslí, že za něčím divokým musí cestovat až někde k Uluru do středu Austrálie. Pravdou je, a to mě pravděpodobně nejvíce uchvátilo na tomto kontinentu, že něco, co se dá považovat za nádherné, divoké a co vypadá jako z časopisů cestovních kanceláří, lze vidět často doslova jen pár kroků od města. Během svého života jsem procestoval několik zemí, ale mohu říci, že krajinu srovnatelnou s Austrálií jsem ještě neviděl. Takže na otázku, zda jsem zažil tu "divokou" Austrálii: snažím se zůstat s ní v kontaktu co nejvíce se dá, protože právě příroda samotná je zde korunou a klenoty na ní se dají objevovat kdekoliv. Viděl jsem tropické pralesy na severu, pouště ve vnitrozemí, eukalyptové lesy na jihu, nejkrásnější pláže světa a korálové útesy Pacifiku. Ještě stále je tu tolik nádherných míst, které chci vidět, že člověku přijde až banální, kolik lidí sem přijede a nevytáhne paty z toho obklíčení mrakodrapů metropolí. A přesně tito samí lidé prohlašují, jaká je Austrálie nádherná a jak moc milují tuto zemi, kterou z většiny i tak viděli jen z malé části.




Rady a tipy od Richarda

Sepsal jsem vám pár postřehů a zkušeností.

  • Při výběru agentury dej pozor na to, jak má dlouhou historii, protože čím delší historie, tím lepší zkušenosti, školy, kurzy a speciální nabídky. Zkontroluj si počet a kvalitu recenzí na Facebooku a Google. Ideální je agentura s přátelským přístupem a určitě ta, která má pobočku v Austrálii. 

  • Austrálie je na české a slovenské poměry drahá, na ty australské však ne. Ceny jsou zde srovnatelné vzhledem k výšce zdejší mzdy.

  • Čím větší město, tím snadnější si je najít práci.

  • Snažte se socializovat více s domácími než vyhledávat Čechy / Slováky. Dá vám to rozhodně více.

  • Nebojte se ptát se a povídat.

  • Loučení s lidmi, které máte rádi, je vždy obtížné. Připravte se, že se pravděpodobně dostanete do takových chvil poměrně často.

  • Občas se může stát, že se člověk do někoho během svého pobytu v Austrálii zamiluje, což je sice krásné, ale tímto se vracím zpětně k předchozímu bodu - jednou té dotyčné osobě budete pravděpodobně muset říci sbohem (z vlastní zkušenosti), takže si dávejte pozor a tyto věci si vždy raději 3krát promyslete. Dříve, než se věci dostanou příliš daleko.

  • Také se pravděpodobně stane, že se zamilujete do Austrálie samotné (což není těžké pochopit), a tak chcete zvážit trvalý pobyt. Varuji vás, že zákony tuto možnost činí každým rokem složitější a častokrát to nebude hrát ve váš prospěch.

  • Auto je velmi praktická věc - hlavně v malých městech, kde jezdí spoje 2krát za den (např Townsville).

  • Jsi kuřák? Balík cigaret zde stojí v průměru 22 €. Piješ? Láhev dobrého alkoholu se pohybuje od těch 30 € + a za takové pivo člověk v baru zaplatí kolem 6 €.

  • Bojíš se pavouků a hadů? Není to tak zlé. Na něco "znepokojivě velkého" narazí člověk poměrně zřídka.

  • Bez ID tě nepustí do žádného baru.

  • Přes léto může být běžně i 40+ stupňů a přes zimu na jihu i -5. Mysli na to, když si budeš balit oblečení.

  • Hodněkrát se setkáš se silným australským přízvukem, kdy je člověku těžko rozumět, i když mluvíš perfektně anglicky.

  • Ne všude v Austrálii se dá surfovat.

  • Bojíš se anglické gramatiky? Neboj. Ani Australané občas nevědí, jak se některá slova správně mají psát.

  • Domácí lety jsou poměrně drahé. (Čím menší město, tím dražší letenka.)

  • Benzín je levnější než na Slovensku / v Česku.

  • Životní náklady ve velkoměstě jsou vyšší.


Kontakt: FB https://www.facebook.com/richardjames.korim

Email: richard.element13@gmail.com 



Kam dál?