Největší meteorit v Česku byl instalován v Národním muzeu v Praze
Zřejmě největší meteorit, který byl kdy vystaven v České republice, umístili v pátek ve vstupní hale Národního muzea v Praze. Okrově a černě zbarvené kosmické těleso nazvané Muonionalusta váží 950 kilogramů. Na místo ho dopravil speciální tank s gumovými pásy, kterému se říká schodolez. Vesmírný kámen se stane jednou z největších atrakcí chystané výstavy Příběh planety Země, která bude zpřístupněna veřejnosti 30. září.
Pozemské stáří tohoto meteoritu je téměř milión let. “Nalezl jsem ho před třemi lety ve Švédsku v hloubce přibližně dva metry, což je unikátní, protože meteority se obvykle nacházejí na povrchu. Tento je pozůstatkem jednoho z největších pádů meteoritů v novodobé historii z doby ledové a do země se dostal díky tání ledovce, na který dopadl.”
Cestovatel a sběratel Šimek meteorit přivezl z oblasti nacházející se 140 kilometrů severně za polárním kruhem. První meteorit z většího roje zde byl nalezen v roce 1906. Na výstavu Příběh planety Země ho zapůjčil ze svých sbírek. Meteorit, který byl podle odborníků kovovým jádrem planetky, které se při střetu se zemí roztříštilo na mnoho kusů, Šimek prý muzeu později daruje.
Meteorit Muonionalusta je z niklového železa, niklu obsahuje přibližně osm procent. “Na výstavě otevřené do 4. července bude dalších přibližně 30 meteoritů, některé s rodokmenem, protože víme, odkud z meziplanetárního prostoru přilétly,” sdělila kurátorka výstavy a pracovnice muzea se zaměřením na sbírku minerálů Petra Burdová.